PITy 2017 program

epity1

1 procent 2017 na pożytek publiczny. Łatwy sposób przekazywania jednego procenta przy zastosowaniu aplikacji pity 2017 program.

 

Już za kilka miesięcy będziemy składać rozliczenie podatkowe za rok 2017. Warto rozważyć możliwość jaką dają nam obecne przepisy prawa podatkowego a mianowicie chodzi o przekazanie 1% swojego podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego. Jeśli używasz pity 2017 program nie musisz w zasadzie mieć żadnej wiedzy na temat tego jak przekazać 1%. Program sam zrobi wszystko za Ciebie.

 

Pomoc Organizacjom Pożytku Publicznego nic Cię nie kosztuje, a może wspomóc naprawdę tych którzy czekają na Twoją pomoc. Sam możesz zadecydować gdzie trafi część pieniędzy z twojego podatku dochodowego za rok 2017, czy będzie to Skarb państwa, czy organizacja wspomagająca szczytny cel, którą sam masz możliwość wybrać.

 

Jeżeli zdecydujesz się na przekazanie 1% podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego musisz wiedzieć, że 1% podatku mogą odliczyć osoby składające w 2017 roku PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 . Czyli Mogą to być osoby płacące podatek dochodowy od osób fizycznych ( mogą to być również ci którzy grają na giełdzie), osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencyjnych, osoby prowadzące własną jednoosobową działalność gospodarczą płacące 19% podatek liniowy.

 

Emeryci i renciści również mogą przekazać 1% podatku na OPP. Wystarczy, że złożą w urzędzie skarbowym PIT-37 wypełniając rubryki 124-126. Trzeba podkreślić iż nie mają oni obowiązku składać dodatkowego rozliczenia rocznego jeżeli otrzymali PIT roczny z ZUS.

 

Pieniądze te przeleje za nas na konto wybranej przez nas organizacji urząd skarbowy. Musimy jednak pamiętać, że organizacje te muszą działać na podstawie ustawy o organizacjach pożytku publicznego co z tego wynika muszą to być organizacje pozarządowe oraz nie mogą to być to organizacje zajmujące się wytwarzaniem towarów elektronicznych, tytoniowych, alkoholowych oraz paliwowych. Wykaz takich organizacji na które możemy przekazać 1% podatku za rok 2017 znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej .

 

Jeżeli wybierzemy już organizacje na którą chcemy przekazać nasz 1 % podatku należy wpisać jej nazwę oraz numer KRS w odpowiednie rubryki które znajdują się na samym końcu deklaracji PIT. Trzeba pamiętać, że w rozliczeniu rocznym za rok 2017 możemy wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, jeśli składasz więcej niż jedno zeznanie to na każdym z nich możesz podać inną.

 

Aby mieć prawo do przekazania 1% podatku dochodowego trzeba rozliczenie podatku za 2017 rok złożyć w odpowiednim terminie tj. podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) muszą złożyć zeznanie do 31 stycznia natomiast pozostałe osoby do 30 kwietnia. W korekcie zeznania nie możemy przekroczyć terminu 31 marca 2017 w przypadku podatników składających PIT-28, do 30 czerwca w przypadku składania pozostałych zeznań podatkowych za 2017 rok. Jeżeli spóźnimy się ze złożeniem zeznania podatkowego na 2017 rok to wniosek o przekazanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego nie będzie uwzględniony.

 

Środki finansowe pozyskane z przekazania 1% podatku zostaną przekazane organizacją, które osiągnęły status pożytku publicznego dopiero w lipcu lub sierpniu. Koszty związane z przelewem tychże pieniędzy będą potrącane z kwoty którą przekażemy na OPP. Terminu przekazanie pieniędzy nie przyspieszy nawet fakt złożenia deklaracji podatkowej za rok 2017 w styczniu. Jednak trzeba jeszcze raz podkreślić, że jeżeli nie będziemy trzymać się wyżej omawianych terminów składania zeznania podatkowego za rok 2017 darowizna 1% naszego podatku dochodowego na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego może nie zostać uwzględniona.

 

Pamiętaj, dokonując rozliczenia pit 2017 przy pomocy pit 2017 program nie musisz znać numerów KRS Organizacji Pożytku Publicznego, program „sam przekaże” 1% podatku na wybraną organizację.