PITy 2017 program

epity1

Przekaż 1 procent 2017 na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Dowiedz się czy to każdy ma obowiązek na przekazanie jednego procenta, czy może jest to przywilej, którzy mają wszyscy podatnicy.

 

Nie oddawaj urzędnikom, przekaż 1 procent podatku na OPP dzięki pity 2017 program.

 

Komu 1 procent podatku? Reguluje to specjalna opp lista, dostępna na stronie MPiPS. Wykaz ten obejmuje organizacje, które w porę poinformowały ministerstwo o numerach kont, na które urząd skarbowy przelewa pieniądze z 1 procenta. Listę tę zawiera pity 2017 program, służący do maksymalnego ułatwienia i skrócenia czasu potrzebnego na wypełnienie formularza podatkowego. Zadanie podatnika, który samodzielnie wypełnia rozliczenie pit za 2017 rok, będzie sprowadzało się do prawidłowego wypełnienia kilku rubryk w specjalnym wniosku, znajdującym się na końcu zeznań podatkowych (pit 36, pit 36L, pit 38 i pit 28), dotyczącym przekazywania 1 procentu na rzecz OPP.

 

Przekazanie 1 procentu na cele statutowe wybranej organizacji pozarządowej nie jest obowiązkiem podatnika, ale jego prawem. Korzysta z tego coraz więcej osób, wiele organizacji przeprowadza nawet akcje informacyjne, by zachęcić do wpłaty pieniądze na ich konto. Przypomina to udział w powszechnym głosowaniu - nieobowiązkowy, ale obligujący w sensie społecznym.

 

Ważne! Podstawową sprawą jest prawidłowo wpisanie numeru Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) przypisanego danej organizacji w momencie jej rejestracji.

 

1 procent podatku, co warto podkreślić, przekazują osoby fizyczne, nigdy zaś osoby prawne. Są nimi:

• podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,

• podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

• podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

 

Nie doszedł do skutku niedawno forsowany pomysł rządu, by w 2017 roku podatnicy, którzy korzystają z ulg i pracują na etacie w jednym miejscu pracy, mogli korzystać z pośrednictwa płatnika, tj. zakładu pracy (ZUS-u w przypadku emerytów). Podobnie jak w zeszłym roku, podatnicy, którzy chcą wesprzeć wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego, muszą rozliczyć się sami.

 

Obowiązkowo podatnicy muszą dotrzymać terminu złożenia zeznania podatkowego - w przypadku pit 36, pit 36L, pit 37 druk oraz pit 38 do 30 kwietnia 2017 roku. Przekroczenie tego terminu nie pozwala na przekazanie 1 procenta. Trzeba też dopilnować zapłaty podatku należnego w pełnej kwocie w podanym terminie (są na to dwa miesiące od momentu zakończenia składania zeznań podatkowych). Podatek ten stanowi podstawę obliczenia kwoty dla organizacji pożytku publicznego, która z kolei, jak wiadomo, nie może przekroczyć 1 %.

 

Dodatkowym prawem podatnika jest wskazanie w swoim zeznaniu konkretnego celu, na jaki mają być przekazane pieniądze (może nim być przypadek konkretnej osoby, której chce się udzielić wsparcia). Organizacja może się do niego zastosować, ale nie musi.

 

Ważne! Nie można rozdzielić 1 procentu między dwie i więcej organizacje. Ale - w przypadku składania dwóch i więcej zeznań podatkowych (np. pit 37 + pit 36) - można obdarować proporcjonalnie tyle samo różnych instytucji prospołecznych.

Komu dobrze przekazać 1 procent? Dzięki pieniądzom z 1 procentu dzieci, łódzka Fundacja FERSO może skuteczniej walczyć z wykluczeniem i ubóstwem dzieci i młodzieży, realizując dziesiątki programów pomocowych i edukacyjnych. Ekologiczne projekty Fundacji to szansa dla wielu potrzebujących dzieci, by mogły odkrywać piękno otaczającego ich świata i pobudzać swoją wrażliwość na drugiego człowieku. Rocznie Fundacja FERSO obejmuje swoją opieką ok. 10 tysięcy z nich. Warto wspierać taką inicjatywę!